5 największych lotnisk na świecie

09 niedziela, grudzień 2018 - 51 miesięcy temu

Choć kilkaset lat temu wznoszenie się w przestworza było uznawane za niemożliwą do wykonania czynność, to dziś każdy z nas bez większego problemu może polecieć w dowolnie wybrane przez siebie miejsce. Wystarczy zaledwie kilkanaście godzin, abyśmy znaleźli się na drugim końcu świata. 

W związku z tym, transport lotniczy z roku na rok zyskuje na popularności, a potrzeby rynku nieustannie rosną. W konsekwencji na całym świecie budowane lub modernizowane są kolejne lotniska, a niejedna szkoła lotnicza notuje wzrost oblężenia kandydatów, których celem jest zdobycie licencji pilota. Jeżeli więc interesujesz się branżą lotniczą, zapraszamy do poznania największych pod względem obsługiwanej liczby pasażerów lotnisk

1. Port lotniczy Atlanta

Posiadające pięć równoległych pasów startowych lotnisko Atlanta Hartsfield-Jackson, jest nieprzerwanie od 1998 roku największym na świecie międzynarodowym portem lotniczym. Natomiast od 2015 r. pierwszym, które przekroczyło barierę 100 mln obsłużonych pasażerów rocznie. Rekordowa liczba podróżnych odnotowana została w 2017 r. i wyniosła około 104 miliony osób.

2. Port lotniczy Pekin

Stołeczny port lotniczy w Pekinie, położony około 20 km na północny-wschód od centrum miasta, został otwarty w 1985 r. Lotnisko jest główną bazą dla narodowego przewoźnika Air China i oferuje połączenia ze 120 destynacjami. W 2017 r. port lotniczy w Pekinie odnotował najwyższy wynik od początku swojego funkcjonowania – obsłużono wtedy 95,8 mln pasażerów.

3. Port lotniczy Dubaj

Międzynarodowe lotnisko położone w dzielnicy Al Garhoud, 5 km na północ od centrum Dubaju, jest głównym węzłem linii lotniczych Emirates. Nowoczesne lotnisko stanowi ważny punkt komunikacyjny, zarówno dla lotów międzynarodowych, jak i regionalnych. Na dubajskim lotnisku w 2017 r. odprawiono rekordową liczbę ponad 88,2 mln pasażerów. Władze portu planują jednak modernizację i wprowadzenie licznych usprawnień, których celem będzie zwiększenie przepustowości aż do 188 mln pasażerów w ciągu roku.

4. Port lotniczy Tokio-Haneda

Położone w dzielnicy Ōta na wybrzeżu Zatoki Tokijskiej lotnisko Tokio-Haneda powstało w 1931 r. i przez prawie 50 lat było jedynym portem lotniczym obsługującym Tokio. Aktualnie port ten obsługuje loty krajowe, a także trzy połączenia międzynarodowe – do Seulu, Szanghaju i Hongkongu. Port lotniczy Tokio-Haneda odprawia rocznie ponad 66 milionów pasażerów

5. Port lotniczy Los Angeles

Międzynarodowy port lotniczy w Los Angeles położony jest 26 km od centrum miasta i posiada aż 8 terminali – dzięki temu jest to największy port na zachodnim wybrzeżu USA. Lotnisko w Los Angeles to nowoczesny pasażerski i handlowy port lotniczy, który każdego roku obsługuje ponad 60 milionów podróżnych

Nowe lotnisko w Stambule – kandydat do tytułu „Największego”

Niedoścignione dotąd lotnisko w Atlancie może zyskać wkrótce poważnego konkurenta – w październiku 2018 r. w Stambule oficjalnie otwarto nowy port lotniczy. Istanbul New Airport na początku swojego funkcjonowania ma obsługiwać 90 mln pasażerów rocznie, jednak jego możliwości będą się sukcesywnie zwiększać. Docelowo ma być to największe lotnisko świata, które, według tureckich władz, w 2028 r. będzie w stanie obsłużyć do 200 mln podróżnych rocznie. Budowa wartej 11,6 mld dolarów inwestycji trwała 5 lat – w tym czasie powstała ogromna konstrukcja o łącznej powierzchni 76,5 mln metrów kwadratowych.