Czy w Polsce produkują samoloty?

12 środa, grudzień 2018 - 64 miesiące temu

Ponieważ współczesny przemysł lotniczy w znacznym stopniu został zdominowany przez wywodzące się z krajów Europy Wschodniej i Stany Zjednoczone firmy, niewielu wie, że w Polsce również powstają samoloty, którymi można z dumą chwalić się na światowym rynku.

Czasy świetności polskich maszyn przypadają na okres po 1946 r. – w tamtych latach przemysł lotniczy odgrywał w Polsce bardzo istotną rolę. Powstające wtedy samoloty, np. PZL M-15 czy PZL TS-11 Iskra, były eksportowane do wielu krajów całego świata. Jednak wraz z rozwojem technologii, a także w związku ze zmieniającymi się potrzebami współczesnego rynku, samoloty budowane w naszym kraju straciły na popularności. Nie oznacza to jednak, że przemysł lotniczy w Polsce upadł – choć sława polskich maszyn nie jest już taka sama, w naszym kraju wciąż powstają samoloty, które niezmiennie zyskują uznanie na świecie.

Najpopularniejsze samoloty polskiej produkcji

Samoloty w Polsce produkowane są nie tylko przez duże firmy, ale również małe, często prywatne przedsiębiorstwa. Każdego roku polscy inżynierowie pracują zarówno nad projektami nowych maszyn, jak również ulepszaniem modeli, które od wielu lat powstają w zakładach lotniczych. Jeżeli interesujesz się lotnictwem, z pewnością zainteresujesz się jednymi z najpopularniejszych maszyn, które nieprzerwanie od wielu lat są produkowane w naszym kraju.

Sikorsky S-70i Black Hawk

Black Hawk to jeden z najbardziej rozpoznawalnych śmigłowców świata. Od 1978 r., kiedy to pierwszy egzemplarz śmigłowca został przekazany do użytku Armii Stanów Zjednoczonych, rozpoczęła się dominacja tego wielozadaniowego modelu w wojsku. W ciągu 40 lat od rozpoczęcia produkcji powstało wiele wariantów śmigłowca do różnych zadań wojskowych, a wyprodukowane modele trafiły do 30 krajów z całego świata. Chociaż niektóre elementy sprowadzane są z różnych zakątków świata, to kluczowe części, a także końcowy montaż kultowego modelu, odbywa się m.in. w zakładach PZL Mielec w Polsce, gdzie powstało już 45 egzemplarzy Black Hawk.


PZL M18 Dromader

W okresie PRL jednym z najważniejszych eksportowanych produktów przemysłu lotniczego był samolot M18 Dromader. Model został zaprojektowany przez polskich inżynierów na podstawie amerykańskiego modelu Rockwell S-2. Jego produkcja do dziś odbywa się w polskich zakładach PZL Mielec. Dromader to samolot rolniczy, który cechuje się dużym udźwigiem użytecznym, może więc służyć także do gaszenia pożarów – na jego pokładzie zmieści się ponad 1 800 kg wody.

EM-11 Orka

Orka to niewielki samolot szkoleniowy samodzielnie opracowany i produkowany przez polskie przedsiębiorstwo Margański & Mysłowski Zakłady Lotnicze. Niskie koszty utrzymania, atrakcyjna cena i ponadczasowy design to tylko niektóre zalety „Orki”, które sprawiają, że od lat cieszy się ona dobrą sławą i niesłabnącą popularnością. Nic więc dziwnego, że na ten model zdecydowała się niejedna szkoła lotnicza, a młodzi adepci zdobywają na nim licencję pilota.

PZL-130 Orlik

Lekki samolot szkoleniowy PZL-130 Orlik został zaprojektowany przez polskich konstruktorów i był wytwarzany w PZL Warszawa-Okęcie. Chociaż produkcja modelu zakończyła się z początkiem XXI wieku, wciąż cieszy się on niemałą popularnością, a powstałe dotychczas egzemplarze często poddawane są modernizacji. Te, które aktualnie nie są w użytku, czekają na nowych nabywców, których obecnie można znaleźć głównie wśród zagranicznych użytkowników wojskowych – Orlik często wykorzystywany jest do szkolenia pilotów samolotów odrzutowych.