Największe katastrofy lotnicze

23 piątek, listopad 2018 - 52 miesiące temu

Statystyki jasno pokazują, że samolot jest najbezpieczniejszym środkiem lokomocji, jednak dla wielu ludzi podróż lotnicza stanowi nie lada wyzwanie. Powodem obaw i niepewności jest argument, że mimo postępu technologicznego i skrupulatnego trzymania się procedur bezpieczeństwa, wciąż dochodzi do katastrof, w których giną setki osób. 

1. 27 marca 1977, Teneryfa (Hiszpania) – 583 ofiary

Do największej pod względem liczby ofiar w samolotach katastrof w lotnictwie cywilnym doszło na Wyspach Kanaryjskich. 27 marca 1977 r. niewielkie wówczas lotnisko na Teneryfie musiało radzić sobie z oblężeniem w związku z przekierowaniami samolotów po alarmie bombowym na sąsiedniej wyspie. Do wypadku doszło na ziemi – startujący Boeing 747 holenderskich linii lotniczych KLM uderzył w identyczny samolot należący do linii PanAm, który kołował na pasie lotniska. Żaden z samolotów nie miał planowo znajdować się w porcie lotniczym na Teneryfie. W katastrofie zginęły 583 osoby. Po tragedii wprowadzono wiele zmian, m.in. standaryzację komunikacji w lotnictwie. To problemy z komunikacją między kontrolą lotów i załogami były bowiem jedną z głównych przyczyn katastrofy. Zdecydowano się także na przyjęcie języka angielskiego jako oficjalnego języka używanego w międzynarodowym lotnictwie cywilnym. 

2. 12 sierpnia 1985, Japonia – 520 ofiar

Katastrofa, do której doszło 12 sierpnia 1985 r., jest największym wypadkiem lotniczym pod względem liczby ofiar w wypadku jednego samolotu. Boeing linii Japan Airlines wystartował z lotniska w Tokio, jednak zaledwie kilkanaście minut później piloci zgłosili awarię. Walka lotników z maszyną trwała pół godziny, po czym samolot spadł w górzyste rejony jednej z japońskich wysp. W katastrofie zginęło 520 osób. W toku śledztwa okazało się, że przyczyną tragedii była wadliwa naprawa grodzi ciśnieniowej, znajdującej się w ogonie samolotu po wypadku sprzed 7 lat.

3. 12 listopada 1996, Indie – 349 ofiar

W godzinach wieczornych dnia 12 listopada 1996 r. doszło do katastrofy lotniczej, w której zginęło łącznie 349 osób. Tego feralnego dnia samolot należący do kazachskich linii lotniczych podchodził do lądowania, niestety podczas wykonywania tego manewru maszyna zeszła z dozwolonego pułapu. W tym samym czasie samolot należący do saudyjskich linii lotniczych wzbijał się w powietrze. Obie maszyny zderzyły się w powietrzu na wysokości ponad 4 tys. km. Zginęli wszyscy ludzie obecni w obu samolotach, a szczątki maszyn w wyniku zderzenia zostały rozrzucone w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.

4. 3 marca 1974, Francja – 346 ofiar

Katastrofa samolotu tureckiego przewoźnika pod Paryżem była pierwszą tak poważną katastrofą z udziałem samolotu szerokokadłubowego. Przyczyną tragedii była nagła dekompresja kadłuba samolotu wywołana przez wadliwie zaprojektowane drzwi luku bagażowego. Obniżenie ciśnienia spowodowało rozerwanie kadłuba maszyny. Z wysokości 3300 metrów samolot runął na las w okolicy Paryża z siłą tak ogromną, że z maszyny nie pozostał ani jeden większy fragment. W katastrofie życie straciło 346 osób

5. 23 czerwca 1985, Irlandia – 329 ofiar

Boeing indyjskich linii lotniczych w czerwcu 1985 r. runął wprost do Atlantyku u wybrzeży Irlandii. Do dnia obecnego jest to najtragiczniejszy atak terrorystyczny, do jakiego doszło na pokładzie samolotu – przyczyną tragedii był wybuch bomby w luku bagażowym. Ładunek wybuchowy ukryty został w walizce należącej do osoby, która po odprawieniu bagażu nie wsiadła na pokład samolotu. W wyniku eksplozji na pokładzie Boeinga 747-237B, zginęło 329 osób.